KONSOLBORD, rokoko/gustavianskt, 1700-talets andra hälf.

Förgyllt. Kannelerade kopplade ben, dekor av blomsterurna. Sarg med dekor av bl.a. bladstav och fleuroner. Samtida konturerad och profilerad marmorskiva i rokoko. Skivan märkt "Grevesmuhl No1" i rödkrita undertill. L 89, B 50, H 84.

Slitage. Repor. Smärre sprickor. Förgyllningsbortfall. Delvis rangligt.

Utropspris
18 000 SEK