LJUSKRONA, mässing, barockstil, tidigt 1900-tal. H. 70.

Åtta svängda ljusarmar, reflektorer i form av blommor, avslutande klot.

Slitage, senare elektrifierad, borrad. Ej funktionstestad.

Utropspris
300 EUR