Förylld och bronserad, spegel flankerad av pilastrar med korintiska kapitäl, avslutande dekor med löpande hund, äggstav, bladband, välvt krön med blomsterband. H 352 B 146.
Slitage, spegelglas med anlöpningar, glas i trymå ställvis med kraftiga anlöpningar. Krön med skador och kraftigt slitage. Förstärkningar och kompletteringar. Tidigt kompletterat glas. Senare bakstycke på spegel. Sprickor. Färgbortfall. Skiva till trymå saknas.