För åtta ljus, stomme i mässing, korgbotten med ljushållare, avslutande plym och knopp, spjutformade och ovala prismor, utbytta men samtida pressade beslag. Senare elektrifierad.
Slitage. Anlöpningar. Ej funktionstestad. Prismor med skador och sprickor.