FAT, porslin, Kina, 1700-tal.

FAT, porslin, Kina, 1700-tal.

Blåvit underglasyrdekor med landskapsmotiv. Kant med an-hua dekor. Diam 35,5.

Slitage. Smärre repor och glasyrmistor. Kantens baksida med smärre ifylld nagg och mindre glasyrnagg.

Utropspris
4 000 SEK