Mahogny med intarsiadekor av bladornamentik. Klaff med lådinredning. Svängda ben. Mässingdetaljer. L 76 ,B 50 ,H 99.
Bruksslitage. Inget stöd för skrivklaffen. Skador i fanerét. Repor. Märken. Nyckel saknas.