Systembolagets Dryckesauktion – december D064
Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

Nicolas Beatrizet

(Italien, 1515-1570)
Nicolas Beatrizet
(Italien, 1515-1570)

NICOLAS BEATRIZET, kopparstick (I état av II), 1553.

"The sacrifice of Iphigenia". Efter Baccio Bandinelli eller Michelangelo Buonarotti. 32,4 x 45,2 cm (beskuret längs med och/eller innanför plåtkanten).

Fläckar, tre vikveck, gamla lagningar, mindre defekter.

Tilläggslista

Ej avbildad i katalogen/Not illustrated in catalogue.

Proveniens

Nationalmuseum Stockholm. Stämpel a tergo (Lugt 1980), samt inskription i blyerts "Dubl. 225/1906".

Bartsch 43.

Utropspris
6 000 SEK