Vitmålat och bronserat. Två dörrar med spröjsat glas. En underliggande låda. Dekor av bl.a. sfinxar. L 115, B 53, H 196.
Slitage. Repor. Smärre dekorbortfall och skador. Dörrar låsta. Lös fleuron till dörren medföljer. Nyckel saknas.