PRAKTURNA, porslin, Dresden, Tyskland, omkr 1900.

Urna med lock och sockel. Målad dekor av figurscen med antikiserande kvinnor. hänklar i form av kvinnor med blomsterkorgar. Lock med krönande putti och vapen. Tot h ca 78.

Sprickor. Nagg och skador. Delar, såsom kronblad, armar och putto saknas. Lös arm medföljer.

Utropspris
5 000 SEK