Vas kopp samt fat. Med dekor i underglasyrblått, kryddfat samt kopp med bataviaglasyr, vas med figuraldekor. L 10,5, h 4 resp 14.
Samtliga med mindre slitage. Vas med genomgående bränningsspricka i botten samt fotnagg.
Kryddfat med etikett Nils Nessim Antiquities.