HÖRNSKÄNKSKÅP, Karl Johan, enligt uppgift Norrbotten. 1800-talets första hälft/mitt.

Målat i gråvitt, tvådelat med raka sidor, snedställda hörn, pardörrar med infällda spegelfält i över resp nederdel. Mittparti med skänkhylla. Inredning av hyllplan. Handtag i form av nycklar. L 100, djup 70, h 104+135.

Slitage, smärre sprickor och kompletteringar, hål i bakstycket på undre skåpet. Lås saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
3 500 SEK