Djup tallrik med konturerat brätte, Samuel Marnel verksam 1748-1775 i Stockholm. Mindre fat, Carl Gustaf Wigholm, Gävle 1841. Djupt fat med otydliga svenska stämplar. Diam 24-32.
Slitage, repor, bucklor, anlöpningar. Det djupa fatet med lagningar. Gravyr av initialer resp namn.