KRUCIFIX samt RELIEF, brons, omkring 1900.

Sk Caravaca-kors. Dubbla korsslåar med centralt placerad Jesusfigur, flankerad av änglar. Relief med kristusmotiv. L 11.

Slitage, repor.

Korset är efter Caravaca-korset i staden Caravaca i Spanien som anses ha helande krafter.

Utropspris
1 500 SEK