SVEN OLOF ROSÉN, olja på duk, sign. o dat. -64.
Abstrakt ateljéstilleben. 38 x 61.
Smärre slitage.
Sven Olof Rosén var en svensk bildkonstnär född i Västmanland. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm samt på resor till Frankrike, Italien och Grekland. Rosén är främst känd för sina figurmålningar, självporträtt, interiörer och landskap målde i en naturnära palett.