RULLKLAFFSSEKRETÄR, Ax J H Frid, Stockholm, 1933.

Almfanérad. Klaff samt låda med intarsiadekor. Bakom klaff fack och lådor. Utdragbar skrivskiva. Etikettmärkt samt stämplad Ax J Hj Frid, Möbelsnickare, Stockholm. L 85, b 48, h 104. Nyckel finns.

Bruksslitage och stötmärken. Ställvis blekt. Brännmärke på skrivskiva.

Utropspris
3 000 SEK