SPEGEL, empire, Europa, 1800-talets första hälft.

H 71,5, b 40. Mahogny, mässing, kvicksilverfolierat fasettslipat glas.

Slitage. Mindre anlöpningar. Glaset med anlöpningar. Senare bakstycke. Möjl ej ursprungligt glas. Saknar krön.

Utropspris
2 500 SEK