Johan Söderdahl, Söderköping 1779, Johannes Lyberg, verksam 1788-1823 i Ulricehamn, Sven Petter Dahlgren, Uppsala 1848. Trumpetformade på fot, tre med svisselerad floral dekor. H 8,5-11,5.
Slitage, bucklor, graverade initialer. Ulricehamnsbägaren med lagning.