Mahognyfanér, raka sidor, tre lådor varav den mellersta med lunettfält och intarsiadekor av delfiner, fyra korta raka ben. L 89, b 47, h 90. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, fanérskador med bla bortfallen fanér på sarg och ben framtill.