Brunmålat. Dörr samt sidor med infällda fält av gyllenläder med motiv av den flygande holländaren samt fladdermöss. Fyra svängda ben. L 76, B 53, H 170.
Senare handtag. Senare bemålning. Gyllenlädret med skador och repor. Nyckel saknas.
Jmfr med skåp med snarlik gyllenläderdekor sålt på Bukowskis Klassiska vårauktion 2010, auktion nummer 556, katalognummer 892.