Rund form. Geometrisk silverdekor. Signerad Gustavsberg C Argenta 1018 samt etikettmärkt ENDA EX. 1018. Godset även stämplat 1018. Diam 35.
Silverdekoren med slitage och smärre bortfall. Smärre krackelyr.