BORDSUPPSATS, silver, historismus, troligen Tyskland och omkring sekelskiftet 1900. Vikt ca 3000 gram.

Rund godronnerad skål med uppsats föreställande Pelikanhona som matar ungar med sitt eget blod, fyra ben i form av sköldhållande lejon. Diam 44, h 30.

Slitage, smärre bucklor, repor. Några dekordetaljer lösa.

Utropspris
12 000 SEK