BORDSSPEGEL, snidat ädelträ, Kina, tidigt 1900-tal.

Lös spegel, h 63 b 62, i ställning. Rikt skuren dekor av bladverk, fladdermöss och shou-tecken. Total i höjd 85, B 60.

Spegeln sitter något lös, skadad i kanterna (ej synligt). I övrigt smärre bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK