Fat Nicolaus Justelius, Eksjö, 1793, diam 21,5, med ägarmonogram. Fat, otydliga stämplar, diam 30. Stop konformade, pip, svängt handtag med avlsutande knopp, Josua Berglund, Lund, 1834, h 20. Stop otydl stämplad W?, bär dat 1850, h 21.
Slitage. Skador. Bristningar. Lagningar.