ELIAS MARTIN. Olja på duk.
Damporträtt, bröstbild av dam i grå klänning med blåa band, möjligen föreställande Henriette Hertz (1764-1847). 66 x 52. Samtida förgylld och bronserad ram krönt med bandrosett.
Ålderskrackelyr och ytsmuts.
Bukowski Auktioner, auktion 423, 1-4 nov 1983, kat nr 182.
Ragnar Hoppe, "Elias Martin", SAK, 1933, möjligen identisk med målning upptagen i förteckningen över målningar i olja, kat nr 92, sid 283. (ägare okänd)