Kaffekanna, tekanna, varmvattenkanna på benställning med brännare, gräddkanna, sockerskål, skål med lock. Svängd form med uppsvängda handtag, svängda pipar med maskaroner, rik floral dekor, krönande lockknoppar i form av falk, tassfötter. H 15-36.
Slitage, smärre bucklor, gravyr av monogram.