BYRÅ, sengustaviansk, omkr 1800.

Mahognyfanerad. Rak form, tre lådor. Rektangulär skiva i vit marmor med avfasade hörn. Beslag av mässing. L 94, b 50, h 78.

Skivan med slitage, smärre repor. Smärre fanérskador. En listbit av (finnes). Nyckel saknas.

Utropspris
10 000 SEK