Arabia stämpel från tiden 1932-49. Blomdekor och förgyllningar, böljande kanter.
12 djupa tallrikar
12 flata tallrikar
12 förrättstallrikar
12 brödtallrikar
6 serveringsfat, L 25-43
2 fyrkantiga severingsfat, 18x18 resp. 23x23
2 karotter med lock, diam. 20 resp. 24
2 såsskålar med lock, diam. 13,5
Nyansskillnader, bruksslitage, enstaka kantnagg.