NILS "BJÖRNJÄGAREN" RUNDGREN, 8 st, akvarell och tempera på papper, varav en sign. o dat. 1969.
Varierande motiv med figurer iförda hög hatt. 3 ramade, 5 oramade, Bladstrl: ett blad 40x40, ett annat 21x30, resten 30x40. Det mindre bär sign. o datering.
Slitage, fläckar, mindre skador.
Nils ”Björnjägarn” Rundgren var en svensk bildkonstnär och slöjdare född i Augerums församling i Blekinge. Innan studentexamen gick Rundgren på luffen och började tillverka föremål av tråd. Senare målade han och återkommande motiv som den abessinska kossan, sotare, lokomotiv, figurer. Färgskalan är ofta brunröd, grågrön och ibland mörkt blå. Björnjägarn uppmärksammades 1969 och några av hans målningar ställdes ut på Liljevalchs i Stockholm.