VASER, ett par samt URNA, fajans, Delft, 1700-talets början.

Vaserna med utvikt mynning. Balusterformad vas med lock och knopp i form av fågel. Dekor i relief i form av rocailler samt växtlighet. Blomsterdekor i underglasyrblått. H 26 resp 35.

Nagg, skador. Sprickor.

Utropspris
4 000 SEK