Fanerat med bl a alm och rot. Uppsvängt utskjutande krön, överskåp med två dörrar. Nedtill tre lådor. Mässingsbeslag. L 129, b 55, h 208. Nyckel finns.
Slitage. Fanérsprickor och smärre skador.