SKRAMMELBÄGARE, silver, Norge, 1800-tal. Vikt: 125 gram.

Delvis förgylld. Trumpetformad på utsvängd fot med kulor. Runt livet pålagda band och svisselerad dekor. Höjd 13 cm, vikt 125 g.

Bucklor. Slitage.

Utropspris
4 000 SEK