Mahognyfanér, avlång skiva på fyra ben varav de främre är svängda, låda i sargen, beslagsdekor av mässing. Svängd fot. L 72, b 39, h 81. Spegel med halvkolonnetter och bronserade detaljer, pastellagedekor med bla kymationbård. B 83, h 153.
Slitage, repor, smärre sprickor. Smärre kompletteringar av lister samt sekundära bronserade bockfötter. Spegeln med sprickor och senare glas. Smärre fanérskador. Nyckel saknas.