SKRIVBORD samt HURTS, Carl Malmsten, troligen 1940-talets andra hälft.

Rektangulär skiva. Två utdragsskivor i sargen. Hondurasmahogny.
L 185, b 88, h 75.
Fristående hurts (ej kompatibel), l 71, b 43, h 71.
Mahogny.
I förvaringsutrymme kopia på ritning av närmast identiskt skrivbord, sign Carl Malmsten med leveransdatum 28/6 1947.

Skrivbord med blekt samt slipad skiva, i övrigt bruksslitage. Hurts med obearbetad överdel samt sidor med tapetklister.

Utropspris
6 000 SEK