16 mattallrikar, 24 djupa tallrikar, 15 assietter, terrin med lock, 2 skålar, 3 fat, tillbringare, sockerskål, gräddkanna, 11 mockakoppar med fat, 8 mockakoppar med fat, kaffekanna, 10 tekoppar med fat, tekanna. En extra tekopp samt terrin utan lock medföljer.
Enstaka nagg, sprickor och lagningar. Flertalet delar andrasortering.