BORDSLAMPA, Gae Aulenti, "Pipistrello", Martinelli Luce, Italien, formgiven 1965.

Svartlackerad metallfot, skärm av vit plast. Höj- och sänkbar. Fyra ljushållare. Märkt. H ca 72-88.

Slitage, smärre anlöpningar och rost på kromdetaljer, repor, smärre bucklor. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK