Trä och rizza, 18x22. I box med glas.
Smärre slitage. Box med mycket kraftiga skador.
Påskrift á tergo "Denna ikon härstammar från Terijoki kyrka i Finland numera Ryssland. Såg där själv flera vackra ikoner 1939. Fick köpa den av konstnären Fritjiof Katter i Stockholm 1954."