MATTA, semiantik Keshan, sannolikt Dabir. 215x143.

Mörkblåmelerad botten med polykrom medaljong, spaljémönster, blommor och hörnornament med träd. Mörkblå huvudbård med palmetter, blommor, molnbands- och arabeskranka.

Ställvis slitage, smärre fläckar. Sidorna med trampveck och smärre skador.

Utropspris
4 000 SEK