Betsat trä med svärtade fotavslut. Fasettslipad spegel samt dörrförsedda skåp på vardera sidan. L 165, b 33, h 174.
Repor, slitage. Dörrknoppar något lösa samt sneda. Rostiga gångjärn. Flammig lack. Maskstungen.