Båtformade och skärslipade glasskål på rektangulär silverfot med dekor av delfiner, platta kulfötter, uppsvängda handtag. H 18-20.
Detta föremål visas under perioden 24-26 Mars på Antik & Kuriosa mässan i Kista.
Monter: F06a
Slitage, nagg, smärre bucklor. Handtagen löstagbara, sprintar saknas till alla utom ett.