GALLERSKÅL MED FAT, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen.

Skålen med dekor av "Vaccinium uliginosum Macrocarpum Drej". Diam 23, H 9. Fat med dekor av "Alisma natans L". Diam 25.

Fatet med lagning samt nagg. Skålen med smärre slitage.

Utropspris
5 000 SEK