BOK, "Marcus Wallenberg 1864-1939", tryckt i 150 exemplar, Albert Bonniers, Stockholm 1939.

Hyllning på hans 75-års dag utgiven av Svenskt Näringsliv. Finansiell historia. Helfranskt skinnband med upphöjda bind, präglad förgylld dekor, guldsnitt.

Slitage, ej genomgången.

Utropspris
1 000 SEK