Underrede i trä eller svartlackerat rundjärn. Sittelement med skumgummistoppning och tygklädsel.
Smuts. Slitage. Klädsel med ställvist hårt slitage. Nackkudde saknas.
"Fåtöljen med den ställbara nackkudden blev Alf Svenssons genombrott som möbelformgivare. Den enkla uppbyggnaden och de så tydligt redovisade linjerna, säkert inspirerade av Charles Eames möbelkonst som under hela decenniet utövade så stort inflytande på svensk formgivning, resulterade i en fåtölj som blev en av 1950-talets mer populära. På bilden Contour 1, den samtida Contour 2 hade en något lägre sittvinkel. Contour blev ett tema med många variationer och under hela 1950-talet tillkom nya modeller."
ur: Gordan, Dan: "Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001", Byggförlaget, Stockholm, 2002, s 156.
Modellen även avbildad samma sida.