KOPPAR med FAT, 3 st, porslin, Qianlong, Kina, 1700-talets mitt.

Invändigt dekor i underglasyrblått, utvändigt cafe au lait. Fatens diam 12, h 4.

Glasyrkrackelyr, sprickor. Havsrester.

Proveniens

Christie´s The Nanking Cargo, lot 5242.

Geldermalsen var en ostindiefarare som sjönk 1752 nära Singapore. 1984 bärgades vraket av Michael Hatcher och lasten såldes 1986 i Amsterdam på Christies.

Utropspris
2 000 SEK