TALLRIKAR och FAT, 16 st, glas. Lalique, Frankrike, 1900-tal.

Gjuten glasmassa. Runda med dekor av blad i relief. Graverad signatur Lalique R i cirkel samt France. 10 st diameter 21, resp 6 st diam 27,5.

Två av de med kantflisor samt några med mindra kantnagg.

Utropspris
4 000 SEK