Rektangulär. Monogram i safirer CL. Har enligt uppgift tillhört filmstjärnan Carol Lombard. 9 x 7,5. 3 foton medföljer, samt kondoleansbrev adresserat till Stuart Peters (bror till Lombard född Peters).
Spegel skadad, inredning saknas. Mindre bucklor. Slitage.
Arv efter Mrs Dorothy Fox, gift i sitt 3:e äktenskap (av 5) med Stuart Peters.