Giuseppe Bessi

(Italien, 1857-1922)
Giuseppe Bessi
(Italien, 1857-1922)

GIUSEPPE BESSI, skulptur, alabaster. Sign Prof G Bessi.

"Alba di Pace". H 62(inkl sockel).

Scarven med lagning. Blomsterkransen med skador. Slitage. Repor.

Enligt uppgift inköpt på Stockholmsutställningen 1897.

Utropspris
10 000 SEK