SPEGEL. Troligen Burchardt Prechts verkstad (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock.
Förgylld och bronserad med dekor av bly och pastellage. Motiv av akantus och lejon med krönande blomsterkorg. Fasettslipat glas. Höjd 154 cm, bredd 77 cm.
Kompletterad. Omarbetad vid 1800-talets början. Skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.