Ek. Rikt skuren dekor med bla figurer, änglar, lejon och bladmönster. Krön med 2 st putti som håller en sköld. Hylla, skåp samt 2 st lådor. Spiralsvarvade pelare samt kopplade ben. L 142, B 60, H 205. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Sprickor. En låda är låst och går inte att öppna.