SKULPTUR, lergods, Österrike, 1900-talets första hälft.

Föreställande ungersk magnat med spikklubba och sabel. Märkt Made in Austria samt otydl tillverkarmärkning. Numr 6/16. H 92.

Slitage. Lagning. Smärre nagg.

Utropspris
6 000 SEK