POLYPHON SPELDOSA, troligen Tyskland, 1900-talets början.

Fodral av valnöt. För plåtskivor. Tio skivor medföljer. L 46,5, b 19,5, h 53. Skivornas diam 40.

Slitage samt sprickor. Renoverad samt kompletterad. Saknar vev. Slitage samt bucklor på skivorna.

Utropspris
2 000 SEK